התחברות

התחברות

מה עושים כששוכר שמסרב לשלם את דמי השכירות אך ממשיך להתגורר בנכס ומסרב להתפנות?

יש המון סיבות שבגללן נצטרך להגיע למצב של פינוי השוכר מהדירה שלנו. בדרך כלל עולה הצורך לפנות "שוכרים בעייתיים" כאשר הם אינם את שכר הדירה, אך ממשיך להתגורר בה. ישנם מצבים בהם השוכרים מבצע הפרות יסודיות חמורות של חוזה השכירות כמו: השכרת הנכס בשכירות משנה, ביצוע שינויים מבניים בנכס ללא רשות, שימוש בנכס לצרכים שאינם תואמים להסכם השכירות ועוד. והכי חמור, ישנם שוכרים שממשיכים לגור בנכס גם לאחר שחוזה השכירות לא חודש והסתיים ואינן מוכנים לפנותו ולמעשה יוצרים עבורכם "נזק כלכלי".

ברוב חוזי השכירות הסטנדרטיים מצוין שבעל הדירה רשאי להודיע לשוכרים כי עליו לפנות את הנכס המושכר בהתרעה של 90 יום מראש. משכירים רבים מפחדים( בצדק או שלא) להיכנס להליכים משפטיים, ומאמינים להבטחות של השוכר כי הוא ישלם את דמי השכירות או יפנה את הדירה בקרוב, ולמעשה מעדיפים "להתפשר ולספוג נזק כלכלי של כמה ימים מאשר להיכנס למלחמה משפטית", אלא, שהמציאות מראה לנו כי בדרך כלל מדובר בהבטחות שווא והנזק הכספי בגין אובדן שכר הדירה עולה פי כמה על ההשקעה הכספית בתביעה נגד השוכר. אם יש לכם שוכרים שמסרבים לפנות את הנכס שלכם, ניתן, כדאי וצריך להגיש נגדם תביעת פינוי מושכר.

למה זה קורה – הסכם שכירות לרוב לא כולל הגנה מפני שוכר שמסרב להתפנות מהנכס

אבסורד שאולי הגיע הזמן שידרש לתיקון – כל הסכם שכירות סטנדרטי שנחתם בין בעל נכס ובין שוכר מעניק לבעלים הגנה ובטוחות כספיות מפני מצבים שבהם השוכר גרם נזקים לדירה או כאשר אין כיסוי להמחאות שניתנו לבעלים, עם זאת לרוב, אין בו "הוראות הגנה" שיכולות לסייע במצב שבו שוכר מסרב להתפנות מהנכס. מאד חשוב לדעת-אפילו אם יש בהסכם השכירות סעיפים שמתירים לבעל הנכס להפעיל כוח נגד השוכר, סעיפים אלו יסווגו כחסרי תוקף על ידי בית המשפט כאשר במקרים מסוימים בעל הנכס אף יחויב לפצות את השוכר בגין פלישה לנכס והסגת גבול.

אז מה עושים כדי להגיע לפינוי הדירה שלנו בפרק זמן המהיר ביותר

במטרה לתת מענה יעיל ומהיר לבעיה ככל הניתן, המחוקק בישראל הסדיר מסלול ייעודי, שתכליתו לסייע לבעל נכס לפנות שוכר סרבן מהנכס באמצעות הליך מקוצר שנקרא: תביעה לפינוי מושכר. חשוב לדעת שכדי לפתוח הליך כזה יש כמה תנאים בסיסיים שהם חובה:

תנאי ראשון הוא כי על הצדדים להסכם השכירות לא חל חוק הגנת הדייר

תנאי שני הוא שכותרת כתב התביעה צריכה להיות "תביעה לפינוי מושכר".

תנאי שלישי הוא שאסור שכתב תביעה לפינוי מושכר יכלול סעדים נוספים בעקבות אותה עילה, כאשר בעל הנכס רשאי לתבוע סעדים אחרים, בשל אותה עילה, באמצעות פתיחה בהליך נפרד ללא צורך בקבלת רשות מבית המשפט. 

כמה זמן לוקחת תביעה לפינוי מושכר

הליך בירור תביעה לפינוי מושכר נחשב להליך מקוצר שנועד להביא לפינוי השוכר מהדירה תוך פרק זמן קבוע של חודשיים וחצי. מכיוון שתביעה לפינוי מושכר אינה יוצרת מעשה בית דין, בעל נכס יורשה לתבוע מהשוכר את כל יתר הסעדים המבוקשים מבלי שיצטרך לקבל את אישור בית המשפט. 

דיון בתביעה לפינוי מושכר, יתקיים לא יאוחר מ-30 ימים מהמועד האחרון להגשת כתב ההגנה בתיק, ופסק הדין בתיק יינתן בסוף הדיון בתביעה, ולכל המאוחר תוך 14 ימים. נתבע שהוגשה נגדו תביעה לפינוי מושכר, חסום מלהגיש תביעה שכנגד או הודעה לצד שלישי, כאשר הצדדים מחויבים להגיש את כל המסמכים הרלבנטיים לבירור התביעה כבר במועד הגשת כתבי הטענות.

מה כדאי לברר כדי לא להגיע לתביעה לפינוי מושכר?

  1. הדרך הכי פשוטה כדי לא להגיע לתביעה של פינוי מושכר היא בראש ובראשונה לבחון היטב מי השוכר שלכם. יש לערוך עמו שיחת היכרות, לבחון את מקור הפרנסה שלו וכמה הוא מרוויח, האם יש לו ילדים, היכן התגורר קודם לכן ועוד כמה שאלות רקע בסיסיות.

2. האם יש אדם שיהיה מוכן לספק לו ערבות? מומלץ לדרוש ערבות בנקאית משועבדת לטובתכם. בד"כ שוכר "שחזק פיננסית" יסכים וישמח לערבות כזו.

3. אל תחששו לבקש מהשוכר גם המלצות מהמשכיר האחרון במידה וקיימים כזה. משכירים לשעבר יוכלו לתת לכם אינדיקציה כלשהי לגבי האמינות של השוכר, והאם הוא יעמוד בהתחייבויותיו.

4. ערכו גוגל ו/או פייסבוק וחפשו את שמו של השוכר. אתם תתפלאו לגלות ברחבי הרשת מידע רב על השוכר שעשוי "להציל אתכם" או לחלופין, לשפוך אור על ההתנהלות שלו כשוכר מצויין. כדאי לבדוק האם הוגשו נגדו בעבר פסקי דין, ספציפית בנושא זה.

אם תרצו להתייעץ עם מומחי החוק ומשפט שלנו בנושא זה ו/או בנושאים אחרים….תמצאו אותם פה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מאמרים אחרונים

לא מצאתם מומחה רלוונטי עבורכם?

השאירו פרטים ותנו לנו 48 שעות…מבטיחים למצוא וליידע אתכם